×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Montelukast Stada - Montelukastum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa montelukastu
Postać tabletki powlekane
tabletki do żucia
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie przeciwastmatyczne
przeciwzapalne

Wskazania do stosowania

Leczenie pacjentów, u których astma nie jest w wystarczającym stopniu kontrolowana za pomocą dotychczasowego leczenia i wymagają oni dodatkowego leczenia.

U pacjentów w wieku od 2 do 14 lat lek Montelukast Stada może być również stosowany zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów z astmą przewlekłą o łagodnym nasileniu, u których w wywiadzie nie wystąpiły w ostatnim czasie ciężkie napady astmy.

U pacjentów powyżej 15 lat z astmą , u których lek Montelukast Stada jest wskazany w leczeniu astmy, może również łagodzić objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Zapobieganie astmie, w której dominującym objawem jest skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym.

 

Uwaga! Lek Montelukast Stada nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Lek należy przyjmować wieczorem. Tabletki do żucia stosować 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Tabletki powlekane można przyjmować niezależnie od posiłku.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

 

Gdy przyjmujesz fenytoinę, fenobarbital, ryfampicynę. Ponadto należy poinforomwać lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia ograniczone jest do przypadków, gdy zostanie to uznane za bezwzględnie konieczne.

Skutki uboczne

Często:  ból brzucha, ból głowy, wzmożone pragnienie.

Inne działania niepożądane: zwiększona skłonność do krwawień, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia snu, w tym koszmary senne, omamy, bezsenność, drażliwość, nerwowość, pobudzenie, w tym agresywne zachowanie, zawroty głowy, senność, parestezje, napady drgawkowe, kołatanie serca, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, niestrawność, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby, siniaczenie, pokrzywka, świąd, wysypka, bóle stawów, bóle mięśni, w tym kurcze mięśni, astenia lub zmęczenie, złe samopoczucie, obrzęk.

 

W bardzo rzadkich przypadkach lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.