Kwetinor - Quetiapinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwetiapina
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie przeciwpsychotyczne

Wskazania:

Leczenie schizofrenii. Leczenie epizodów maniakalnych o umiarkowanym i ciężkim nasileniu. Leczenie epizodów ciężkiej depresji w przebiegu choroby dwubiegunowej. Kwetinor nie jest wskazany w zapobieganiu nawrotom epizodów maniakalnych lub depresji.  

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Senność, zawroty głowy, suchość błony śluzowej jamy ustnej, łagodne osłabienie, zaparcia, tachykardia, niedociśnienie ortostatyczne i objawy niestrawności, leukopenia, zwiększenie apetytu,  przykre sny i koszmary senne, niewyraźne widzenie, zapalenie błony śluzowej nosa,  suchość błony śluzowej jamy ustnej, objawy odstawienne, łagodne osłabienie, obrzęki obwodowe, drażliwość.  Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu  Gdy jednocześnie stosujesz  inhibitory układu cytochromu P450 3A4, takich jak inhibitory proteaz stosowane w leczeniu HIV, azolowe leki przeciwgrzybicze, erytromycyna, klarytromycyna i nefazodon; inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy,  alkohol. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.    

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.