Lamar - Glimepiridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie cukrzycy typu 2, gdy dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne.

Dawkowanie:

Doustne, zgodne z zaleceniem lekarza. Lek należy przyjmować bezpośrednio przed lub w trakcie śniadania, wyjątkowo w porze innego głównego posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Tabletek nie należy rozgryzać, ani żuć.   Uwaga! W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko: zaburzenia składu i liczby komórek krwi (objawy: powtarzające się infekcje dróg oddechowych, owrzodzenia w jamie ustnej, nasilona skłonność do powstawania siniaków, która nie występowała przed zastosowaniem leku, bladość twarzy), małe stężenie cukru (glukozy) we krwi (objawy: zmęczenie, znużenie, ból głowy, kołatanie serca, potliwość, nerwowość, drżenie, drażliwość, nudności, niepohamowany głód). Bardzo rzadko: reakcje alergiczne, zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, biegunka), bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, niewydolność wątroby), zmniejszenie stężenia sodu we krwi. Podczas stosowania leku może wystąpić nadwrażliwość skóry (objawy: świąd, wysypka, pokrzywka) oraz nadwrażliwość na światło słoneczne. Zaburzenia widzenia mogą wystąpić na początku stosowania leku w wyniku zmiany stężenia cukru we krwi.   Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, jeżeli wystąpią objawy wynikające z niskiego lub wysokiego stężenia glukozy we krwi, lub wystąpi pogorszenie widzenia w wyniku wahania stężenia cukru we krwi. Mogą one upośledzać szybkość reakcji oraz zdolność koncentracji i przez to uniemożliwiać prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na glimepiryd, inne pochodne sulfonylomocznika (np. glibenklamid) lub sulfonamidu (np. sulfametoksazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, cukrzycę typu 1, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, nietolerancję niektórych cukrów (lek zawiera laktozę).   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.