Zapilux - Olanzapinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład olanzapina
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie przeciwpsychotyczne
przeciwmaniakalnie

Wskazania:

Leczenie choroby, w której osoba słyszy, widzi lub odczuwa nieistniejące rzeczy, ma fałszywe przekonania, niezwykłą podejrzliwość i wycofuje się z kontaków z otoczeniem. Leczenie stanu chorobowego z takimi objawami, jak euforia, nadmiar energii, mniejsza niż zwykle potrzeba snu, szybka mowa z gonitwą myśli oraz czasami znaczna drażliwość. Lek stabilizuje również nastrój, co zapobiega ponownemu wystąpieniu wahań nastroju zawiązanych z tą chorobą.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.   Uwaga! W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu. Alkohol w połączeniu z lekiem Zapilux może powodować senność.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zwiększenie masy ciała, senność, zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi. Często: zmiany obrazu krwi, zmiany stężenia lipidów we krwi, zwiększenie stężenia cukru we krwi i w moczu, zwiększony apetyt, zawroty głowy, niepokój ruchowy, drżenie, sztywność lub skurcz mięśni, zaburzenia mowy, nieprawidłowe ruchy (zwłaszcza w obrębie twarzy lub języka), zaparcia, suchość w jamie ustnej, wysypka, osłabienie, zmęczenie, zatrzymanie wody w organizmie powodujące obrzęk rąk, okolicy kostek lub stóp, we wczesnym etapie leczenia u niektórych osób mogą wystąpić zawroty głowy lub omdlenie, zwłaszcza podczas wstawania z pozycji leżącej lub siedzącej, zaburzenia funkcji seksualnych (zmniejszony popęd płciowy, zaburzenia wzwodu). Niezbyt często: zwolniona praca serca, wrażliwość na światło słoneczne, nietrzymanie moczu, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, powiększenie piersi u mężczyzn, wytwarzanie mleka u kobiet poza okresem laktacji.   Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na olanazpinę lub którykolwiek ze składników preparatu, jaskrę, zakrzepicę, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia krążenia mózgowego, cukrzycę, choroby serca, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, chorobę Parkinsona, padaczkę, choroby gruczołu krokowego, niedrożność jelit, choroby krwi, nietolerancję niektórych cukrów.   Gdy przyjmujesz inne leki wypływające na ośrodkowy układ nerwowy, leki obniżające ciśnienie, węgiel aktywowany (węgiel aktywowany powinien być podawany co najmniej 2 godziny przed olanzapiną lub 2 godziny po niej). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leku nie należy stosować w okresie ciąży bez uprzedniego omówienia tego z lekarzem. Leku nie należy stosować w okresie karmienia.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.