Poetra - Quetiapinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwetiapina
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie przeciwpsychotyczne

Wskazania:

Schizofrenia. Umiarkowane i ciężkie  epizody manii.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.   Uwaga! Podczas stosowania leku Poetra należy ograniczyć spożywanie alkoholu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zmiany w wynikach badań krwi, omdlenia, przyspieszone bicie serca, niskie ciśnienie krwi w pozycji stojącej (może to powodować zawroty głowy lub uczucie omdlenia), niedrożny nos, suchość w ustach, zaparcia, niestrawność, uczucie osłabienia, obrzęk rąk lub nóg, przyrost masy ciała (szczególnie w pierwszych tygodniach leczenia). Niezbyt często: reakcje alergiczne, napady drgawek, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia gospodarki lipidowej (zwiększenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi). Rzadko: żółtaczka, długotrwała i bolesna erekcja, zespół objawów obejmujących gorączkę, przyśpieszenie oddechu, pocenie się, sztywność mięśni i ospałość.   Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu ustalenia indywidualnej reakcji na lek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, choroby układu sercowo-naczyniowego, skłonność do drgawek, cukrzycę, małą liczbę białych krwinek, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.   Gdy przyjmujesz leki stosowane w leczeniu HIV, leki przeciwgrzybicze, erytomycynę lub klarytomycynę, nefazodon (lek stosowany w leczeniu depresji), leki stosowane w leczeniu padaczki, leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego,leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca, leki stosowane w leczeniu lęku lub depresji, tiorydazynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek można stosować w okresie ciąży, jedynie wówczas, gdy związane z tym korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.