Anastrozole Accord - Anastrozolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład anastrozol
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Leczenie raka piersi u kobiet po menopauzie.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę połknąć w całości, popijając wodą. Zaleca się zażywanie tabletki zawsze o tej samej porze.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: uderzenia gorąca, osłabienie, ból lub sztywność w stawach, wysypka skórna (łącznie z pokrzywką), nudności, bóle głowy. Często: suchość pochwy, krwawienie z pochwy (występuje zwykle w pierwszych tygodniach leczenia, należy powiadomić lekarza o utrzymujących się krwawieniach), przerzedzenie włosów (utrata włosów), biegunka, utrata apetytu, podwyższony lub wysoki poziom cholesterolu we krwi, uwidoczniony w badaniu krwi, wymioty, senność, zespół cieśni nadgarstka (mrowienie, ból, uczucie zimna, osłabienie w obrębie ręki), wyniki badań krwi wskazujące na zmiany czynności wątroby. Niezbyt często: zakleszczające zapalenie ścięgna (stan, w którym palec lub kciuk zostaje zablokowany w zgiętej pozycji). Anastrozole Accord powoduje zmniejszenie zawartości estrogenu we krwi co może powodować zmniejszenie wysycenia mineralnego kości, a tym samym zmniejszenie wytrzymałości kości i zwiększone ryzyko złamań. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Niektóre osoby mogą jednak czasami odczuwać osłabienie lub senność. Jeśli wystąpi uczucie osłabienia lub senności, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na anastrozol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Anastrozole Accord, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, osteoporozę lub inne schorzenie, które wpływa na stan kości.   Gdy przyjmujesz inne leki. Podczas leczenia produktem Anastrozole Accord nie należy stosować leków zawierających estrogeny. Nie należy stosować produktu Anastrozole Accord jednocześnie z tamoksyfenem, który może zmniejszyć farmakologiczne działanie anastrozolu. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.