Oritop - Topiramatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Monoterapia u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 2 lata i starszych z uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi i/lub z pierwotnymi napadami częściowymi (z napadami wtórnie uogólnionymi lub bez nich). Leczenie wspomagające u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 2 lata i starszych z napadami częściowymi (z napadami wtórnie uogólnionymi lub bez nich) i/lub pierwotnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi i (lub) napadami związanymi z zespołem Lennoxa-Gastauta. U dorosłych: profilaktyka migrenowych bólów głowy u pacjentów, którzy nie tolerują lub nie reagują na inne sposoby leczenia migreny. Uwaga! Topiramat nie jest przeznaczony do leczenia ostrego ataku migreny.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Tabletek nie należy dzielić ani przełamywać. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i powinien być połykany bez rozgryzania.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zawroty głowy, zmęczenie, senność, nerwowość, ból głowy, nudności, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia pamięci, anoreksja, splątanie i spowolnienie psychoruchowe, depresja, zaburzenia koncentracji, niepokój, ataksja, parestezje, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, nieprawidłowe widzenie). Często: bóle kości, reakcje alergiczne, bezsenność, kwasica metaboliczna, krwawienie z nosa, zmiany obrazu krwi, apatia, niemoc, euforia, labilność emocjonalna, pobudzenie, zaburzenia funkcji poznawczych, zmniejszenie libido, agresywność, psychoza lub objawy psychotyczne, zaparcia, ból brzucha, łysienie, nietrzymanie moczu, kamica nerkowa, drżenie, zaburzenia koordynacji, nieprawidłowy chód, oczopląs, zaburzenia odczuwania smaku, zaburzenia miesiączkowania, impotencja. Niezbyt często: omamy, zaburzenia osobowości, myśli samobójcze, próby samobójcze, duszność, biegunka, wymioty i suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie mieszków włosowych i świąd, hipokinezja, osłupienie. Rzadko: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ostra krótkowzroczność i wtórna jaskra, ból gałki ocznej.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, zwroty głowy, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na topiramat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy i galaktozy.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwpadaczkowe, leki uspakajające, glikozydy naparstnicy, leki obniżające ciśnienie, metforminę, doustne leki antykoncepcyjne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W leczeniu padaczki preparat można stosować w ciąży wyłącznie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.