Encyklopedia leków

Avastin - Bevacizumab

Podstawowe informacje

Skład
bewacizumab
Postać
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria
Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności
Onkologia kliniczna
Działanie
przeciwnowotworowe

Zaawansowany rak okrężnicy lub odbytnicy, w skojarzeniu z chemioterapią zawierającą fluoropirymidynę.

Rozsiany rak piersi, w skojarzeniu z chemioterapeutykami nazywanymi paklitaksel lub docetaksel.

Zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca (lek podawany łącznie ze schematem obejmującym stosowanie platyny).

Zaawansowany rak nerki, w skojarzeniu z interferonem.

Wlew dożylny. Leczenie preparatem  powinno być nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu terapii przeciwnowotworowych. Leczenie jest kontynuowane do czasu wystąpienia progresji choroby. Pierwszy wlew powinien trwać 90-minut, ale kolejne infuzje można podawać podczas krótszego okresu, jeśli pierwsza infuzja była dobrze tolerowana. Dawka wynosi od 5 do 15 mg na kilogram wagi ciała co dwa lub trzy tygodnie w zależności od typu raka poddawanego leczeniu.

Gdy masz nadwrażliwość (uczulenie) na lek,  produkty otrzymywane z komórek jajnika chomika chińskiego (CHO) lub na inne rekombinowane przeciwciała, choroby powodujące zmiany zapalne w obrębie jamy brzusznej (np. wrzody żołądka, zapalenie jelit związane z chemioterapią), nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca.

 

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować antykoncepcję w czasie stosowania leku Avastin i co najmniej przez 6 miesięcy od momentu podania ostatniej dawki leku Avastin. Nie należy karmić piersią w trakcie terapii lekiem Avastin.

Bardzo często: leukopenia (niski poziom leukocytów, rodzaju białych krwinek), małopłytkowość (niski poziom płytek krwi), neutropenia (niski poziom neutrofili, rodzaju białych krwinek), obwodowa neuropatia czuciowa (uszkodzenie nerwów w kończynach, takich jak dłonie i stopy), nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), biegunka, nudności (odczuwanie mdłości), wymioty, astenia (osłabienie),wyczerpanie (zmęczenie), anoreksja (utrata apetytu), zaburzenie smaku (zaburzenia smaku), ból głowy, zaburzenia oka, duszności (trudności w oddychaniu), krwawienie z nosa, nieżyt nosa (zatkany nos), zatwardzenie, zapalenie jamy ustnej (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej), krwotoki z odbytnicy (krwawienie z odbytnicy), zapalenie skóry złuszczające (łuszcząca się skóra), sucha skóra, przebarwienie skóry, białkomocz (białko w moczu), gorączka (gorączka) i ból.

Najpoważniejsze działania niepożądane to perforacja jelita (dziury w jelicie), przetoki (nieprawidłowe rurkowate połączenia między organami), krwotok (krwawienie) i zakrzepica zatorowa tętnic (zakrzepy krwi w arteriach).

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij