Arixtra - Fondaparinux - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fondaparynuks
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Hematologia
Kardiologia
Działanie przeciwzakrzepowe

Wskazania:

Profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, szczególnie u osób poddawanych zabiegom chirurgicznym lub długotrwale unieruchomionych. Leczenie osób dorosłych z ostrą, objawową, samoistną zakrzepicą żył powierzchniowych kończyn dolnych bez współistniejącej zakrzepicy żył głębokich.

Dawkowanie:

Podskórnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 17 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: krwotok pooperacyjny, niedokrwistość. Niezbyt często: krwawienie, trombocytopenia, plamica, nadpłynność, nieprawidłowości płytek krwi, zaburzenia krzepnięcia, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia czynności wątroby, wysypka, świąd, obrzęk, gorączka, wydzielina z rany. Rzadko: zakażenie rany pooperacyjnej, reakcje alergiczne, zbyt niski poziom potasu we krwi, lęk, senność, zawroty głowy, ból głowy, dezorientacja, niedociśnienie, duszność, kaszel, ból brzucha, niestrawność, zapalenie żołądka, zaparcia, biegunka, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, uderzenia gorąca, ból kończyn dolnych, obrzęki narządów płciowych, zaczerwienie skóry, omdlenie. Powyższe działania niepożądane zostały odnotowane u osób poddanych zabiegom chirurgicznym. Natomiast u osób leczonych internistycznie może wystąpić: krwawienie (często); niedokrwistość, duszność, wysypka, świąd, ból w klatce piersiowej (niezbyt często).   Brak informacji odnośnie wpływu leku na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, ostre bakteryjne zapalenie wsierdzia, ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz inne leki wpływające na krzepliwość krwi. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się karmić piersią podczas stosowania leku Arixtra.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.