×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Taflotan - Tafluprostum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład tafluprost
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania do stosowania

Jaskra z otwartym kątem przesączania. Nadciśnienie oczne.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Lek Taflotan nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat z uwagi na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

Nieotwarte torebki foliowe przechowywać w lodówce. Otwierać kopertę dopiero bezpośrednio przed użyciem kropli do oczu, bowiem niezużyty pojemniki z otwartej torebki należy wyrzucić po 28 dniach od pierwszego otwarcia torebki. Po otwarciu torebki foliowej przechowywać pojemniki jednodawkowe w oryginalnej torebce foliowej. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Bezpośrednio po użyciu wyrzucić jednorazowy otwarty pojemnik jednodawkowy razem z niezużytym roztworem.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na składniki preparatu, choroby nerek, wątroby, astmę, inne choroby oczu.

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych, dostępny bez recepty. W przypadku, gdy stosujesz inne leki do oka, należy zachować co najmniej 5 minut przerwy między zakropleniem leku Taflotan i innego leku.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Kropli Taflotan nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: zaczerwienie oczu. Często: swędzenie oka, podrażnienie oka, ból oka, suchość oka, nadwrażliwość na światło, niewyraźne widzenie, zmiany długości, grubości i ilości rzęs, zmiana barwy rzęs, uczucie ciała obcego w oku, zaczerwienie powiek, zmiana koloru skóry wokół oczu, zmiana koloru tęczówek, zmniejszona zdolność widzenia szczegółów, ból głowy. Niezbyt często: uczucie zmęczenia oczu, uczucie dyskomfortu w oku, zmienione odczucie w oku, obrzęk spojówek, stan zapalny powiek, grudki na spojówkach, alergiczny stan zapalny lub punkcikowe zapalenie powierzchni oka, oznaki stanu zapalnego wewnątrz oka, przebarwienia spojówek, nietypowy wzrost włosów na powiekach.

Przez pewien czas po zakropleniu leku widzenie może być niewyraźne. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać żadnych narządzi czy maszyn do momentu powrotu ostrości widzenia.