Encyklopedia leków

Montespir - Montelukastum natricum

Podstawowe informacje

Skład
sól sodowa montelukastu
Postać
tabletki powlekane
tabletki do żucia
Kategoria
Układ oddechowy
Specjalności
Alergologia
Choroby płuc
Działanie
przeciwastmatyczne
przeciwzapalne

Leczenie pacjentów, u których astma nie jest w wystarczającym stopniu kontrolowana za pomocą dotychczasowego leczenia i wymagają oni dodatkowego leczenia.

U pacjentów w wieku od 2 do 14 lat lek Montespir może być również stosowany zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów z astmą przewlekłą o łagodnym nasileniu, u których w wywiadzie nie wystąpiły w ostatnim czasie ciężkie napady astmy.

U pacjentów powyżej 15 lat z astmą , u których lek Montespir jest wskazany w leczeniu astmy, może również łagodzić objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Zapobieganie astmie, w której dominującym objawem jest skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym.

Uwaga! Lek Montespir nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy.

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować wieczorem. Tabletki do żucia stosować 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Tabletki powlekane można przyjmować niezależnie od posiłku.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy masz uczulenie na montelukast sodowy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku Montespir, nietolerancję niektórych leków (lek zawiera laktozę).

Gdy przyjmujesz fenobarbital, fenytoinę, ryfapmicynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w ciąży.

Obserwowane działania niepożądane były zwykle łagodne i nie wymagały przerywania stosowania leku. Często obserwowano ból głowy i brzucha, wzmożone pragnienie. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości.

Ponadto, po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano występowanie następujących działań niepożądanych: świąd, pokrzywka; bolesne, czerwone guzki podskórne najczęściej występujące na goleniach (rumień guzowaty); zmęczenie, osłabienie, niepokój ruchowy, pobudzenie, w tym agresywne zachowanie, drażliwość, zawroty głowy, senność, omamy, niezwykłe sny (np. koszmary senne), bezsenność, parestezje (mrowienie lub drętwienie), biegunka, napady drgawkowe, drżenie, ogólne złe samopoczucie, depresja, myśli i zachowania samobójcze (w bardzo rzadkich przypadkach), ból stawów, ból mięśni, kurcze mięśni, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, zapalenie wątroby (stan zapalny wątroby), zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zmiany w tkance wątrobowej, zwiększona skłonność do krwawień, siniaczenie, kołatanie serca, obrzęki, krwawienia z nosa.

Lek Montespir na ogół nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn. Jednak u poszczególnych osób reakcja na lek może być różna. Bardzo rzadko notowano zawroty głowy i senność, które mogą mieć wpływ na zdolność reagowania.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij