×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Taconal - Mupirocinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład mupirocyna
Postać maść
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie bakteriobójcze
Zamów w doz.pl Taconal, 2 % (20 mg/g), maść, 8 g (tuba)
Taconal, 2 % (20 mg/g), maść, 15 g (tuba)

Wskazania do stosowania

Miejscowe leczenie liszajca, zapalenia mieszków włosowych, czyraczności.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Częstotliwość stosowania leku i czas leczenia ustala lekarz. Maść nanosi się na skórę zmienioną chorobowo, w razie potrzeby można zastosować opatrunek uszczelniający. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania do nosa i uszu. Nie stosować na rozległe rany i oparzenia ani dospojówkowo, należy także unikać kontaktu ze spojówkami w przypadku stosowania na skórę twarzy.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na mupirocynę i/lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek.

Gdy stosujesz miejscowo inne preparaty.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosuje się jedynie w przypadku, gdy lekarz oceni, że przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: pieczenie w miejscu nałożenia preparatu. Niezbyt często: swędzenie, rumień, uczucie kłucia oraz suchość w miejscu nałożenia preparatu, skórne reakcje nadwrażliwości.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.