Cozaar (proszek) - Losartanum kalicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład losartan potasu
Postać zawiesina doustna
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze. Choroby nerek u osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2. Przewlekła niewydolność serca. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu u osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować regularnie o tej samej porze każdego dnia. Lek może być podawany z pokarmem lub bez pokarmu. Przed użyciem należy dobrze wstrząsnąć zamkniętą butelką. Tłok dozownika należy wcisnąć całkowicie w dół w kierunku końcówki dozownika. Należy włożyć dozownik w łącznik znajdujący się na butelce z lekarstwem, aż do uzyskania szczelnego połączenia pomiędzy butelką i łącznikiem. Cały zestaw, złożony z dozownika przymocowanego do łącznika i butelki, należy obrócić dnem do góry. Pociągnąć tłok, aby wciągnąć produkt leczniczy do dozownika. Przywrócić cały zestaw do pionowej pozycji. Zdjąć dozownik i podać preparat. Na butelkę należy z powrotem nałożyć oryginalną nakrętkę.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.   Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem    

Możliwe skutki uboczne:

Często: zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, zbyt wysoki poziom potasu we krwi, niskie poziom cukru we krwi. Niezbyt często: senność, ból głowy, zaburzenia snu, kołatanie serca, dusznica bolesna, niedociśnienie, ból brzucha, zaparcia, osłabienie, zmęczenie, obrzęk, duszność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty), pokrzywka, świąd, wysypka.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, senność może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Ryzyko wystąpienia tego typu działań niepożądanych jest szczególnie duże na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki leku.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na losartan lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, ciężkie zaburzenia czynności nerek, niedociśnienie, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, nietolerancję niektórych cukrów.   Gdy przyjmujesz inne leki na nadciśnienie, preparaty potasu, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, amifostynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne, flukonazol, ryfampicynę, preparaty litu. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.