×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Vertisan - Betahistini dihydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład dichlorowodorek betahistyny
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Neurologia
Otolaryngologia
Działanie poprawia ukrwienie błędnika

Wskazania do stosowania

Leczenie choroby Meniere’a, charakteryzującej się następującymi objawami: zawrotami głowy (często związanymi z nudnościami i (lub) wymiotami), szumem w uszach i utratą słuchu.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać bez żucia popijając wodą. Stosować w trakcie lub po posiłku.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, guz chromochłonny nadnerczy, wrzody żołądka, astmę oskrzelową, pokrzywkę, wysypkę lub alergiczny nieżyt nosa, niedociśnienie tętnicze.

 

Gdy przyjmujesz leki przeciwhistaminowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Rzadko: uczucie ucisku w głowie, kołatanie serca, uczucie ucisku w klatce piersiowej, nasilenie istniejącej astmy oskrzelowej, odruchy wymiotne, zgaga, ból i uczucie dyskomfortu w żołądku, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, uczucie ciepła. Bardzo rzadko: przemijająca pokrzywka, wysypka skórna, świąd. Częstość nieznana: bóle głowy, czasami senność.

 

Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, stwarza niebezpieczeństwo związane z powadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.