×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Montenorm - Montelukastum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa montelukastu
Postać tabletki powlekane
tabletki do żucia
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie przeciwastmatyczne
przeciwzapalne

Wskazania do stosowania

Leczenie osób, u których aktualnie stosowane leczenie przeciwastmatyczne jest niezadowalające i konieczne jest stosowanie dodatkowych leków. Zamiast wziewnych kortykosteroidów u dzieci od 6 do 14 lat, które ostatnio nie przyjmowały kortykosteroidów doustnie i nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych. W zapobieganiu zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu przez wysiłek fizyczny.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy należy stosować wieczorem. Lek Montenorm 10 mg można przyjmować niezależnie od posiłków. Lek Montenorm 4 mg (5 mg) należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na motelukast lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, fenyloketonurię (tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg i 5 mg zawierają źródło fenyloalaniny).

 

Gdy przyjmujesz fenobarbital, fenytoinę, ryfampicynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: ból brzucha, ból głowy. Ponadto, po wprowadzeniu leku do obrotu, obserwowano następujące działania niepożądane: zwiększona skłonność do krwawień, kołatanie serca, zawroty głowy, senność, drętwienie i mrowienie, cierpnięcie, napady drgawkowe, biegunka, suchość w jamie ustnej, niestrawność, nudności, wymioty, tworzenie się siniaków, tkliwe czerwone guzki pod skórą, bóle stawów, bóle mięśni, kurcze mięśni, osłabienie i zmęczenie, ogólnie złe samopoczucie, obrzęki, reakcje alergiczne, zaburzenia czynności wątroby, omamy, zaburzenia snu, drażliwość, pobudzenie, niepokój, drżenie, lęk, depresja, myśli i próby samobójcze.

 

 

Nie należy się spodziewać, że lek będzie wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jednak u poszczególnych osób reakcja na lek może się różnić. Lek może (w rzadkich sytuacjach) powodować zawroty głowy i senność.