Montenorm - Montelukastum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa montelukastu
Postać tabletki do żucia
tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie przeciwzapalne
przeciwastmatyczne

Wskazania:

Leczenie osób, u których aktualnie stosowane leczenie przeciwastmatyczne jest niezadowalające i konieczne jest stosowanie dodatkowych leków. Zamiast wziewnych kortykosteroidów u dzieci od 6 do 14 lat, które ostatnio nie przyjmowały kortykosteroidów doustnie i nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych. W zapobieganiu zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu przez wysiłek fizyczny.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy należy stosować wieczorem. Lek Montenorm 10 mg można przyjmować niezależnie od posiłków. Lek Montenorm 4 mg (5 mg) należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: ból brzucha, ból głowy. Ponadto, po wprowadzeniu leku do obrotu, obserwowano następujące działania niepożądane: zwiększona skłonność do krwawień, kołatanie serca, zawroty głowy, senność, drętwienie i mrowienie, cierpnięcie, napady drgawkowe, biegunka, suchość w jamie ustnej, niestrawność, nudności, wymioty, tworzenie się siniaków, tkliwe czerwone guzki pod skórą, bóle stawów, bóle mięśni, kurcze mięśni, osłabienie i zmęczenie, ogólnie złe samopoczucie, obrzęki, reakcje alergiczne, zaburzenia czynności wątroby, omamy, zaburzenia snu, drażliwość, pobudzenie, niepokój, drżenie, lęk, depresja, myśli i próby samobójcze.     Nie należy się spodziewać, że lek będzie wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jednak u poszczególnych osób reakcja na lek może się różnić. Lek może (w rzadkich sytuacjach) powodować zawroty głowy i senność.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na motelukast lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, fenyloketonurię (tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg i 5 mg zawierają źródło fenyloalaniny).   Gdy przyjmujesz fenobarbital, fenytoinę, ryfampicynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.