×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pentasa (zawiesina doodbytnicza, czopki) - Mesalazinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład mesalazyna
Postać czopki doodbytnicze
zawiesina doodbytnicza
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Proktologia
Działanie przeciwzapalne
Zamów w doz.pl Pentasa, czopki, 1 g, 14 szt
Pentasa, zawiesina doodbytnicza, (1g / 100 ml), 7 butelek
Pentasa,1 g, czopki, 28 szt

Wskazania do stosowania

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Choroba Leśniowskiego i Crohna.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Najlepsze wyniki leczenia uzyskiwane są, jeśli lek stosuje się po wcześniejszym wypróżnieniu.

 

Uwaga! Zawiesinę wstrząsnąć przed użyciem. Po podaniu zawiesiny doodbytniczej należy pozostać jeszcze co najmniej 30 minut w pozycji leżącej na lewym boku, aby lek mógł równomiernie rozprowadzić się po całym jelicie grubym.

 

Nie stosować u dzieci poniżej 24 miesiąca życia.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na mesalazynę, salicylany lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby i/lub nerek.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki wynikające ze stosowania leku przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Biegunka, nudności, bóle brzucha, ból głowy, wymioty, wysypka skórna, bóle mięśni i stawów. Po podaniu doobytniczym niekiedy mogą wystąpić: świąd odbytu, uczucie dyskomfortu, parcie na stolec.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.