Duphalac Fruit - Lactulosum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Przewlekłe zaparcia. Przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu). Przewlekła niewydolność wątroby przebiegająca ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się stosować następujący schemat stosowania leku: zaparcia lub przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych - dorośli - 15-45ml (dawka początkowa), następnie 15-30ml (dawka podtrzymująca); dzieci (7-14 lat)  15ml  (dawka początkowa), następnie 10-15ml (dawka podtrzymująca); dzieci (1-6 lat) 5-10ml; niemowlęta 5ml. Z reguły dawki można zmniejszyć po kilku dniach, dostosowujące je do indywidualnych potrzeb. Pierwsze efekty działania leku mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększyć częstość podawania, jeżeli nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach stosowania leku. Uwaga! Jeżeli zaparcie nie ustąpi po stosowaniu leku przez kilka dni lub nawróci po zakończeniu leczenia, należy zasięgnąć porady lekarza.   Encefalopatia wątrobowa: dawka początkowa 3-4 razy na dobę po 30-45ml. Dawkowanie należy tak dostosować, żeby wydalać luźny stolec 2 do 3 razy na dobę.

Możliwe skutki uboczne:

W początkowym okresie mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi elektrolitowej wywołane biegunką.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość laktulozę lub pozostałe składniki preparatu, niedrożność jelit, zapalenie przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, galaktozemię.   Gdy przyjmujesz leki uwalniane w jelicie grubym, preparaty moczopędne, kortykosteroidy, amfoterycynę B, glikozydy nasercowe.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.