×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Duphalac, (667 mg/ml), roztwór doustny, 300 ml
Duphalac, (667 mg/ml), roztwór doustny, 300 ml
15.99 zł

Duphalac, (667 mg/ml), roztwór doustny, 300 ml

Duphalac, (667 mg/ml), roztwór doustny, 300 ml
15.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Duphalac - Lactulosum - zastosowanie i działanie

Skład:

laktuloza

Postać:

syrop

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie:

przeczyszczające

Wskazania do stosowania:

Lek stosowany jest w leczeniu przewlekłych zaparć oraz zaburzeń wywołanych niewydolnością wątroby.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie w zależności od reakcji organizmu na lek. Lek przyjmuje się zwykle w 1 dawce, najkorzystniej przed spożyciem śniadania. Gdy lek jest stosowany w kilku dawkach, przyjmuj go przed posiłkami. Preparat można podawać sam lub zmieszany z płynami lub pokarmem. Podczas stosowania leku zalecana jest zwiększona ilość wypijanych płynów (1,5-2 litry na dobę).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na laktulozę, nietolerancję laktozy, chorujesz na galaktozemię. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne:

Niekiedy podczas pierwszych kilku dni leczenia mogą wystąpić wzdęcia, które ustępują po kilku dniach. W przypadku stosowania większych dawek leku niż zalecane może pojawić się ból brzucha i biegunka (należy zmniejszyć dawki). Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek (encefalopatia wątrobowa) mogą pojawić się zaburzenia elektrolitowe wywołane biegunką.

Opis

Lek Duphalac zawiera substancję przeczyszczającą o nazwie laktuloza. Zmiękcza ona stolec i ułatwia jego przemieszczanie powodując przenikanie wody do jelita. Nie jest wchłaniana do organizmu.

Skład

Substancją czynną leku jest laktuloza.
1 ml leku Duphalac zawiera 667 mg laktulozy. 

Pozostałe składniki to: woda oczyszczona. Lek może zawierać cukry takie jak laktoza, galaktoza i fruktoza, jako pozostałość z procesu syntezy.  Duphalac może zawierać siarczyny, jako pozostałość z procesu syntezy.

Dawkowanie

Duphalac należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi w tej ulotce lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek należy przyjmować o tej samej porze dnia. Lek należy szybko połknąć. Nie należy przetrzymywać leku w ustach.  
Duphalac może być przyjmowany nierozcieńczony lub rozcieńczony w pewnej ilości płynu.  

Dawkowanie w zaparciu lub przypadkach konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych Dawka może być podawana raz dziennie, np. w czasie śniadania, lub w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku leku Duphalac w butelce można użyć załączonej miarki.  
Po kilku dniach dawka początkowa może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej na podstawie uzyskanej odpowiedzi na leczenie. Efekt leczniczy może wystąpić po kilku dniach (2-3 dni) leczenia.

  Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Dorośli 15-45 ml 15-30 ml
Dzieci (7-14 lat) 15 ml 10-15 ml
Dzieci (1-6 lat) 5-10 ml 5-10 ml
Niemowlęta 5 ml 5 ml

Z reguły dawki można zmniejszać po kilku dniach, dostosowując je do potrzeb pacjenta.

Stosowanie u dzieci Leki przeczyszczające u dzieci, niemowląt i noworodków powinny być stosowane w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą zaburzać naturalny odruch oddawania stolca. Nie należy podawać leku Duphalac dzieciom (< 14 lat) bez konsultacji z lekarzem, który zaleci lek i zapewni nadzór leczenia. 

Dawkowanie w encefalopatii wątrobowej (tylko u dorosłych) Dawka początkowa w encefalopatii wątrobowej wynosi 30-45 ml (2-3 saszetki) 3-4 razy dziennie.   
Dawkowanie może zostać zmodyfikowane do dawki podtrzymującej tak, aby pacjent oddawał od 2 do 3 miękkich stolców dziennie.

Wskazania

Duphalac stosowany jest w leczeniu zaparcia (spowolnione ruchy jelit, twarde i suche stolce) oraz w celu zmiękczenia stolca np.:

  • jeśli występują hemoroidy (żylaki odbytu)
  • po operacjach w okolicach odbytu lub w obrębie jeljta grubego

Duphalac stosowany jest w leczeniu encefalopatii wątrobowej (choroba wątroby powodująca splątanie, drżenie, obniżony poziom świadomości, w tym śpiączkę).

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku Duphalac

  • Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na laktulozę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Duphalac.
  • Jeśli u pacjenta występuje: galaktozemia (ciężka choroba genetyczna uniemożliwiająca trawienie gałaktozy) niedrożność przewodu pokarmowego (oprócz normalnego zaparcia), perforacja lub ryzyko perforacji przewodu pokarmowego.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W czasie przyjmowania leku Duphalac zgłaszano następujące działania niepożądane:

  • Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 osoby na 10) - biegunka
  • Często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 10) - wzdęcia - nudności  - wymioty - bóle brzucha
  • Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 100) - zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki 

W ciągu pierwszych kilku dni leczenia mogą pojawić się wzdęcia. Z reguły ustępują po kilku dniach.  W przypadku zastosowania dawek większych niż zalecane mogą wystąpić ból brzucha i biegunka. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć. 

W przypadku stosowania dużych dawek przez dłuższy okres czasu (zwykle tylko w leczeniu encefalopatii wątrobowej) u pacjenta mogą wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitowej z powodu biegunki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • U pacjentów z cukrzycą i jednocześnie leczonych z powodu encefalopatii wątrobowej dawka leku Duphalac będzie większa. Ta duża dawka może zawierać dużą ilość cukru. Z tego powodu może być konieczne dostosowanie dawki leków przeciwcukrzycowych.
  • Przewlekłe przyjmowanie niedostosowanych dawek (pojawienie się powyżej 2-3 miękkich stolców na dobę) lub nadużywanie może prowadzić do biegunki i zaburzeń elektrolitowych.
  • Duphalac może zawierać cukry, np. cukier mleczny (laktoza), galaktozę lub fruktozę. Jeśli pacjent został poinformowany przez lekarza, że stwierdzono u niego nietolerancję niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Duphalac może być przyjmowany z jedzeniem lub bez. Nie ma ograniczeń dotyczących przyjmowanego jedzenia lub picia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leki przeczyszczające u dzieci, niemowląt i noworodków powinny być stosowane w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą zaburzać naturalny odruch oddawania stolca.

Nie należy podawać leku Duphalac dzieciom (< 14 lat) bez konsultacji z lekarzem.

Producent

ABBOTT HEALTHCARE PRODUCTS B.V.

Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji