Valtrex - Valaciclovirum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład walacyklowir
Postać tabletki powlekane
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

Zakażenie wirusem półpaśca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Podczas leczenia należy pić dużo płynów.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty, biegunka, pobolewanie brzucha, małopłytkowość (sporadycznie), zaczerwienie skóry włącznie z reakcją wrażliwości na światło, pokrzywka, świąd, sporadycznie duszność, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia czynności nerek, odwracalne podwyższone parametry czynności wątroby, ból głowy, sporadycznie odwracalne reakcje neurologiczne (zawroty głowy, dezorientacja, omamy, zaburzenia świadomości zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na walacyklowir, acyklowir lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu, choroby nerek.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie preparatu w okresie ciąży powinno być ograniczone do przypadków, gdy oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu. Zalecana jest ostrożność w stosowaniu leku Valtrex u kobiet karmiących piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.