Nabumeton BMM - Nabumetonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nabumeton
Postać tabletki
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Reumatologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Leczenie chorób reumatycznych oraz innych stanów zapalnych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można zażywać z posiłkiem lub bez.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: biegunka, zaburzenia trawienia, ból żołądka, nudności, wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, krew w stolcu, obrzęk (zatrzymanie płynu w tkankach), ból głowy, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu (senność, bezsenność), świąd, rumień, zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, suchość w ustach. Niezbyt często: duszność, niepokój, depresja, owrzodzenie żołądka, nadwrażliwość na światło, pokrzywka.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, uczucie zmęczenia może upośledzać zdolność prowadzenia pojazów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na nabumeton lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, choroby serca, toczeń rumieniowaty układowy (choroba tkanki łącznej), podwyższone ciśnienie krwi, astmę, choroby zapalne jelit.   Gdy przyjmujesz leki wpływające na krzepnięcie krwi (np. warfaryna, tyklopidyna), metotreksat, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty litu, cyklosporynę i takrolimus, leki stosowane w leczeniu depresji, kortykosteroidy, fentyoinę, glikozydy naparstnicy, sulfonamidy leki obniżające ciśnienie krwi i moczopędne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy zażywać leku Nabumeton BMM podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.