×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zolastrol - Anastrozolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład anastrozol
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania do stosowania

Leczenie raka piersi u kobiet po menopauzie.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na anastrozol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, osteoporozę, nietolerancję niektóych cukrów. Gdy jesteś przed menopauzą.

 

Gdy przyjmujesz estrogeny, tamoksyfen. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: uderzenia gorąca. Często: zmęczenie, ból i sztywność stawów, suchość pochwy, utrata włosów, wysypka skórna, nudności, biegunka, ból głowy, zespół cieśni nadgarstka. Rzadko: krwawienia z pochwy, utrata łaknienia, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, wymioty, senność. Bardzo rzadko:zmiany na skórze i błonach śluzowych, reakcje alergiczne, w tym obrzęk skóry i błon śluzowych, pokrzywka, ciężkie reakcje nadwrażliwości.

Ponadto zawarta w leku Zolastrol substancja czynna (anastrozol) obniża stężenie estrogenu we krwi, co może prowadzić do zmniejszenia gęstości kości w trakcie leczenia, co u niektórych pacjentek może prowadzić do rozwoju choroby kruchych kości i złamań kości.

 

Wpływ leku Zolastrol na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn jest mało prawdopodobny. Jednak w rzadkich przypadkach w trakcie stosowania leku Zolastrol obserwowano uczucie osłabienia i zawroty głowy. W przypadku wystąpienia tych objawów należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.