×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Vaniqa - Eflornithinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład eflornityna
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie zmniejsza porost włosów

Wskazania do stosowania

Nadmierne owłosienie twarzy u kobiet (hirsutyzm).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania kremu ustala lekarz. Cienką warstwę kremu należy nałożyć na czystą i suchą skórę twarzy w miejscach pokrytych nadmiernym owłosieniem. Krem należy starannie wetrzeć w skórę. Po użyciu leku, należy umyć ręce. W celu uzyskania najlepszych rezultatów, skóry nie należy oczyszczać w ciągu czterech godzin po nałożeniu preparatu. Na leczoną skórę można stosować kosmetyki (także zawierające filtry przeciwsłoneczne), ale nie wcześniej niż po upływie pięciu minut od nałożenia leku.

Skuteczność leku wykazano wyłącznie w odniesieniu do owłosienia na twarzy i podbródku. Stosowanie leku należy ograniczyć do tych miejsc. Preparat należy nakładać w taki sposób, aby po wtarciu w skórę nie były widoczne ślady kremu. Poprawę można zauważyć w przeciągu ośmiu tygodni po rozpoczęciu leczenia. Kontynuacja leczenia może przynieść dalszą poprawę i jest niezbędna dla utrzymania korzystnych wyników. Po przerwaniu leczenia owłosienie może powrócić w ciągu ośmiu tygodni do stanu, jaki występował przed leczeniem. Jeżeli w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia leczenia nie zaobserwuje się korzystnych wyników,leczenie należy przerwać. Jednocześnie z leczeniem kremem Vaniqa można stosować inne metody usuwania owłosienia (np. golenie lub wyrywanie). W takich wypadkach kremu nie należy nakładać przed upływem pięciu minut po zgoleniu włosów skóry lub zastosowaniu innej metody depilacyjnej, gdyż może to spowodować nasilone pieczenie lub palenie skóry.

Uwaga! Krem Vaniqa stosuje się wyłącznie na skórę. Należy unikać kontaktu z oczami i śluzówką (np. nosa lub jamy ustnej). Stosowanie kremu na otartą lub skaleczoną skórę może powodować przemijające uczucie pieczenia lub palenia skóry.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na eflornitynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.

Gdy przyjmujesz leki. Niektóre leki (np. cyklosporyna, glikokortykosteroidy, minoksydyl, fenytoina, hormonalna terapia zastępcza estrogenowo-androgenowa)mogą być przyczyną nadmiernego owłosienia.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: trądzik. Często: przewlekłe zapalenie mieszków włosowych brody, łysienie, pieczenie skóry,palenie skóry, suchość skóry, świąd, rumień, mrowienie skóry, podrażnienie skóry, wysypka, zapalenie mieszków włosowych. Niezbyt często:rastanie włosów, obrzęk twarzy, zapalenie skóry, obrzęk jamy ustnej,grudkowa wysypka, krwawienia skórne, opryszczka zwykła, wyprysk,zapalenie warg, czyraczność, kontaktowe zapalenie skóry, nieprawidłowa struktura włosów, nieprawidłowy wzrost włosów, hipopigmentacja, zaczerwienienie skóry, drętwienie (cierpnięcie) warg, bolesność skóry. Rzadko: trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, nowotwór skóry, wysypka plamisto-grudkowa, torbiele skóry, wysypka pęcherzykowo-pęcherzowa, zaburzenia skóry, hirsutyzm, napięta skóra.

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.