×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Androtop - Testosteronum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład testosteron
Postać żel
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Endokrynologia
Działanie zwiększa stężenie testosteronu

Wskazania do stosowania

Hormonalna terapia zastępcza testosteronem w przypadku hipogonadyzmu męskiego, gdy niedobór testosteronu potwierdzają objawy kliniczne i badania laboratoryjne.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Najlepiej lek stosować mniej więcej o tej samej porze, najlepiej rano. Żel powinien być nakładany samodzielnie na czystą, suchą, zdrową skórę obu barków lub obu ramion, lub brzucha. Po otwarciu saszetki należy jej zawartość natychmiast nałożyć na skórę. Żel wystarczy delikatnie rozsmarować cienką warstewką. Nie jest konieczne wcieranie go przez skórę. Pozostawić żel do wyschnięcia na co najmniej 3 do 5 minut przed ubraniem się. Po nałożeniu preparatu ręce należy dokładnie umyć wodą z mydłem.

 

Uwaga! Zaleca się zachowanie co najmniej 2 godzinnej przerwy między aplikacją preparatu i kąpielą. Nie stosować na okolice narządów płciowych.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadrważliwość na testosteron lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, raka gruczołu krokowego, raka piersi, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, przewlekłe choroby płuc, choroby serca, nadciśnienie, padaczkę, migrenę.

 

Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, kortykotropinę lub kortykosteroidy. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych odstępnych bez recepty.

 

Preparat przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety w ciąży muszą unikać kontaktu z miejscami nałożenia preparatu. W razie kontaktu należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem narażoną na kontakt okolicę skóry.

Skutki uboczne

Odczyny w miejscu aplikacji, rumień, trądzik, suchość skóry. Niekorzystne działania uogólnine leku: bóle głowy, zawroty głowy, parestezje, amnezja, przeczulica, zaburzenia nastroju zmiany stężenia lipidów we krwi, zaburzenia ze strony gruczołu krokowego, obrzęk, powiększenie i ból piersi, nadciśnienie tętnicze, biegunka, łysienie.

 

Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.