Androtop - Testosteronum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład testosteron
Postać żel
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Endokrynologia
Działanie zwiększa stężenie testosteronu

Wskazania:

Hormonalna terapia zastępcza testosteronem w przypadku hipogonadyzmu męskiego, gdy niedobór testosteronu potwierdzają objawy kliniczne i badania laboratoryjne.

Dawkowanie:

Miejscowo, na skórę. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Najlepiej lek stosować mniej więcej o tej samej porze, najlepiej rano. Żel powinien być nakładany samodzielnie na czystą, suchą, zdrową skórę obu barków lub obu ramion, lub brzucha. Po otwarciu saszetki należy jej zawartość natychmiast nałożyć na skórę. Żel wystarczy delikatnie rozsmarować cienką warstewką. Nie jest konieczne wcieranie go przez skórę. Pozostawić żel do wyschnięcia na co najmniej 3 do 5 minut przed ubraniem się. Po nałożeniu preparatu ręce należy dokładnie umyć wodą z mydłem.   Uwaga! Zaleca się zachowanie co najmniej 2 godzinnej przerwy między aplikacją preparatu i kąpielą. Nie stosować na okolice narządów płciowych.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Odczyny w miejscu aplikacji, rumień, trądzik, suchość skóry. Niekorzystne działania uogólnine leku: bóle głowy, zawroty głowy, parestezje, amnezja, przeczulica, zaburzenia nastroju zmiany stężenia lipidów we krwi, zaburzenia ze strony gruczołu krokowego, obrzęk, powiększenie i ból piersi, nadciśnienie tętnicze, biegunka, łysienie.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na testosteron lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, raka gruczołu krokowego, raka piersi, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, przewlekłe choroby płuc, choroby serca, nadciśnienie, padaczkę, migrenę.   Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, kortykotropinę lub kortykosteroidy. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych odstępnych bez recepty.   Preparat przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety w ciąży muszą unikać kontaktu z miejscami nałożenia preparatu. W razie kontaktu należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem narażoną na kontakt okolicę skóry.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.