Toviaz - Fesoteroidinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fezoterodyna
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Urologia
Działanie leczenie zaburzeń oddawania moczu

Wskazania:

Leczenie objawów (zwiększonej częstotliwości oddawania moczu i (lub) naglącego parcia na mocz i (lub) nietrzymania moczu z powodu naglącego parcia), które mogą występować u pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.     Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: suchość błony śluzowej jamy ustnej. Często: zawroty i/lub bóle głowy, suchość oczu, suchość w gardle, ból w jamie brzusznej, biegunka, niestrawność, zaparcia, nudności, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, bezsenność. Niezbyt często: tachykardia, zaburzenia smaku, senność, ból gardła i krtani, kaszel, suchość w nosie, dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, zatrzymanie moczu, słaby strumień moczu, wysypka, suchość  skóry, zakażenia dróg moczowych, uczucie zmęczenia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zatrzymanie moczu, zatrzymanie treści żołądkowej, niekontrolowaną jaskrę w wąskim kątem przesączania, nużliwość mięśni, poważne zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, ciężką postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, toksyczne rozszerzenie okrężnicy, choroby układu pokarmowego przebiegające ze zwężeniem światła (np. zwężenie odźwiernika), refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia perystaltyki układu pokarmowego.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.