×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pigmentum Castellani - Preparat złożony - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład kwas borowy
rezorcyna
fenol
fuksyna
Postać płyn do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie złuszczające
grzybobójcze
przeciwzapalne
odkażające
Zamów w doz.pl Pigmentum Castellani, płyn na skórę, 50 g

Wskazania do stosowania

Pigmentum Castellani jest lekiem złożonym, który wykazuje skojarzone działanie substancji czynnych – fenolu, rezorcynolu i kwasu borowego. Lek ma działanie odkażające, w tym grzybobójcze, przeciwzapalne i złuszczające. Zawarty w leku fenol działa grzybobójczo i bakteriobójczo, kwas borowy działa słabo bakteriostatycznie (hamuje wzrost bakterii) i grzybostatycznie (hamuje wzrost grzybów), a rezorcynol ma słabe działanie odkażające i złuszczające.

Lek Pigmentum Castellani stosuje się w miejscowym leczeniu grzybic powierzchownych i powierzchownych zakażeń bakteryjnych skóry.

Dawkowanie

Zewnętrznie.

Dawkę, czas oraz częstotliwość stosowania ustala lekarz.

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

W czasie kuracji nie należy spożywać alkoholu.

Lek silnie barwi skórę.

Poinformuj lekarza

Należy poinformować lekarza: gdy masz nadwrażliwość na substancje czynne lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu; jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią; w momencie gdy stosujesz inne leki.

Leku nie należy stosować na duże powierzchnie skóry, na skórę pozbawioną naskórka i ze zmianami zapalnymi, gdyż zawarty w leku kwas borowy może wchłonąć się ze skóry i działać toksycznie na organizm.

Nie należy stosować opatrunków okluzyjnych (uszczelniających) i bandaży na skórę leczoną lekiem Pigmentum Castellani, ze względu na obecność fenolu i związane z tym ryzyko znacznego podrażnienia skóry.

Nie należy stosować leku w przypadku widocznego zmętnienia i wytrącenia się osadu, ze względu na ryzyko wystąpienia methemoglobinemii (zaburzeń dotyczących krwi).

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadko (występujące u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): może wystąpić podrażnienie skóry.