Pigmentum Castellani - Preparat złożony - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fuksyna
fenol
kwas borowy
rezorcyna
Postać płyn do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie odkażające
grzybobójcze
przeciwzapalne
złuszczające
Zamów w doz.pl Pigmentum Castellani, płyn na skórę, 50 g

Wskazania:

Pigmentum Castellani jest lekiem złożonym, który wykazuje skojarzone działanie substancji czynnych – fenolu, rezorcynolu i kwasu borowego. Lek ma działanie odkażające, w tym grzybobójcze, przeciwzapalne i złuszczające. Zawarty w leku fenol działa grzybobójczo i bakteriobójczo, kwas borowy działa słabo bakteriostatycznie (hamuje wzrost bakterii) i grzybostatycznie (hamuje wzrost grzybów), a rezorcynol ma słabe działanie odkażające i złuszczające. Lek Pigmentum Castellani stosuje się w miejscowym leczeniu grzybic powierzchownych i powierzchownych zakażeń bakteryjnych skóry.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dawkę, czas oraz częstotliwość stosowania ustala lekarz. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. W czasie kuracji nie należy spożywać alkoholu. Lek silnie barwi skórę.

Możliwe skutki uboczne:

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Rzadko (występujące u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): może wystąpić podrażnienie skóry.

Poinformuj lekarza:

Należy poinformować lekarza: gdy masz nadwrażliwość na substancje czynne lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu; jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią; w momencie gdy stosujesz inne leki. Leku nie należy stosować na duże powierzchnie skóry, na skórę pozbawioną naskórka i ze zmianami zapalnymi, gdyż zawarty w leku kwas borowy może wchłonąć się ze skóry i działać toksycznie na organizm. Nie należy stosować opatrunków okluzyjnych (uszczelniających) i bandaży na skórę leczoną lekiem Pigmentum Castellani, ze względu na obecność fenolu i związane z tym ryzyko znacznego podrażnienia skóry. Nie należy stosować leku w przypadku widocznego zmętnienia i wytrącenia się osadu, ze względu na ryzyko wystąpienia methemoglobinemii (zaburzeń dotyczących krwi).