Byetta - Exenatidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład eksenatyd
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Diabetologia
Działanie zmniejsza stężenie glukozy we krwi

Wskazania:

W skojarzeniu z metforminą i/lub pochodnymi sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli glikemii w przypadku stosowania maksymalnych tolerowanych dawek doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Dawkowanie:

Podskórnie w udo, brzuch lub górną część ramienia, według zaleceń lekarza. Preparatu nie należy stosować po posiłku.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka). Często: zmniejszenie apetytu, bóle i/lub zawroty głowy, niestrawność, ból brzucha, choroba refluksowa przełyku, wzdęcia, nadmierne pocenie się, uczucie osłabienia, zmniejszenie masy ciała. Niezbyt często: stany zapalne trzustki.   W przypadku jednoczesnego stosowania preparatu Byetta i pochodnych sulfonylomocznika należy zachować ostrożność w celu uniknięcia hipoglikemii podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężkie zaburzenia czynności nerek, ciężkie choroby przewodu pokarmowego, stany zapalne trzustki.   Gdy przyjmujesz inne leki. Preparat Byetta może spowodować zmniejszenie stopnia i szybkości wchłaniania podawanych doustnie produktów leczniczych. W przypadku produktów leczniczych, które powinny być przyjmowane razem z pokarmem, należy w miarę możliwości przyjmować je podczas posiłków, przed którymi nie ma wstrzyknięć preparatu Byetta.   Gdy jesteś lub przepuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.