×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Byetta - Exenatidum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład eksenatyd
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Diabetologia
Działanie zmniejsza stężenie glukozy we krwi

Wskazania do stosowania

W skojarzeniu z metforminą i/lub pochodnymi sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli glikemii w przypadku stosowania maksymalnych tolerowanych dawek doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Dawkowanie

Podskórnie w udo, brzuch lub górną część ramienia, według zaleceń lekarza. Preparatu nie należy stosować po posiłku.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężkie zaburzenia czynności nerek, ciężkie choroby przewodu pokarmowego, stany zapalne trzustki.

 

Gdy przyjmujesz inne leki. Preparat Byetta może spowodować zmniejszenie stopnia i szybkości wchłaniania podawanych doustnie produktów leczniczych. W przypadku produktów leczniczych, które powinny być przyjmowane razem z pokarmem, należy w miarę możliwości przyjmować je podczas posiłków, przed którymi nie ma wstrzyknięć preparatu Byetta.

 

Gdy jesteś lub przepuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka). Często: zmniejszenie apetytu, bóle i/lub zawroty głowy, niestrawność, ból brzucha, choroba refluksowa przełyku, wzdęcia, nadmierne pocenie się, uczucie osłabienia, zmniejszenie masy ciała. Niezbyt często: stany zapalne trzustki.

 

W przypadku jednoczesnego stosowania preparatu Byetta i pochodnych sulfonylomocznika należy zachować ostrożność w celu uniknięcia hipoglikemii podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.