Topiramate Arrow - Topiramatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład topiramat
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwdrgawkowe
przeciwmigrenowe

Wskazania:

Leczenie padaczki, w tym napadów pierwotnie uogólnionych i napadów częściowych, wtórnie uogólnionych lub nieuogólnionych. Lek może być stosowany jako pojedynczy lek lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Leczenie często powtarzających się migrenowych bólów głowy u dorosłych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz.   Uwaga! Podczas leczenia nie należy pić alkoholu.   Uwaga! Jeśli podczas leczenia wystąpi zmniejszenie masy ciała, można rozważyć zwiększenie ilości spożywanego pokarmu lub stosowanie diety uzupełniającej.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo częste: zawroty głowy, problemy z pamięcią i zwolnienie myśli, uczucie mrowienia, drętwienia, zmęczenie, dezorientacja, zaburzenia mowy, nerwowość, depresja, problemy z kontrolowaniem mięśni, ból głowy, jadłowstręt, zaburzenia widzenia lub podwójne widzenie, nudności (mdłości),spadek masy ciała, lęk, zaburzenia koncentracji. Niezbyt często: bóle kości, apatia, zaburzenia koordynacji, reakcje uczuleniowe, brak energii, ruchy gałek ocznych, bezsenność, zmiany obrazu krwi, osłabienie popędu płciowego, zwiększenie kwasowości w organizmie, osłabienie reakcji emocjonalnych i wahania nastroju, zaburzenia chodu, krwawienie z nosa, uczucie pobudzenia lub agresji, ból brzucha, drżenia, zaparcie, zaburzenia smaku, zaburzenie cyklu miesiączkowego, wypadanie włosów, nietrzymanie moczu,impotencja.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, senność, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych pojazdów mechanicznych bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na topiramat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, jaskrę.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwpadaczkowe, digoksynę, hydrochlorotiazyd, doustne leki przeciwcukrzycowe, diltiazem, preparat litu, rysperydon. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią można stosować jedynie w przypadku gdy w opinii lekarza potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla dziecka.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.