Sutent - Sunitinib - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład jabłczan sunitynibu
Postać kapsułki twarde
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Nowotwory przewodu pokarmowego lub nerki.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować podczas posiłków lub pomiędzy posiłkami.   Uwaga! Podczas leczenia nie należy pić soku grejpfrutowego.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: ból lub podrażnienie w obrębie jamy ustnej, bolesność ust, zaburzenia smaku, zaburzenia żołądkowe, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, utrata, zmniejszenie apetytu, utrata siły; zażółcenie skóry, przebarwienia skórne, zmiana koloru włosów, wysypka na dłoniach i podeszwach stóp, pęcherze, wysypka, suchość skóry; uczucie zmęczenia, nadciśnienie tętnicze, migrena; zmniejszenie liczby krwinek czerwonych i krwinek białych. Dodatkowo mogą wystąpić takie działania niepożądane jak: zmniejszenie aktywności tarczycy, krwawienie z nosa, nieprawidłowe zabarwienie moczu, nadmierne łzawienie, bóle stawów, bóle mięśni, gromadzenie płynów w tkankach, w tym także w okolicy oczu, zaburzenia czucia w skórze, skrócony oddech, utrata włosów, utrata masy ciała, depresja, trudności z zasypianiem.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, znacznego zmęczenia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadawrażliwość na jabłczan sunitynibu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, choroby wątroby, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia czynności tarczycy, zaburznia rytmu serca.   Gdy przyjmujesz rytonawir, itrakonazol, erytromycynę, klarytromycynę, ryfampicynę, deksametazon, fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, leki przeciwzakrzepowe, preparat dziurawca. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.