Volibris - Ambrisentan - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ambrisentan
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Leczenie pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zaleca się połykanie tabletki w całości. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.   Brak danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u pacjentów poniżej 18 roku życia. Z tego powodu nie zaleca się stosowania leku w tej grupie pacjentów.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: ból głowy (w tym bóle zatok, migrena), obrzęki obwodowe, zatrzymywanie płynów. Często: kołatanie serca, niedokrwistość (obniżone stężenie hemoglobiny, zmniejszony hematokryt), zakażenia górnych dróg oddechowych (np. nosa, zatok), zapalenie zatok, zapalenie nosa i gardła, katar, bóle brzucha, zaparcia, uderzenia gorąca. Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (np. wysypka, obrzęk naczynioruchowy).   Nie przeprowadzono badań odnośnie wpływu leku na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na substancję czynną, soję lub jakiekolwiek substancje pomocnicze, zaburzenia funkcji wątroby.   Gdy przyjmujesz inne leki. Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować antykoncepcję.