Encyklopedia leków

Relenza - Zanamivirum

Podstawowe informacje

Skład
zanamiwir
Postać
proszek do inhalacji
Kategoria
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie
przeciwwirusowe

Relenza jest stosowana w leczeniu grypy i zapobieganiu zacharowaniu na grypę podczas epidemii. Lek nie zastępuje szczepień przeciwko grypie.

Relenza jest lekiem w postaci proszku, który należy wdychać do płuc przez usta, używając dołączonego aparatu do inhalacji Diskhaler. Cztery dawki proszku znajdują się  w blistrze krążkowym Rotadisk, umieszczanym w aparacie do inhalacji Diskhaler. Dawkowanie leku zależy od tego, czy lek Relenza jest stosowany w leczeniu czy zapobieganiu grypie.

 

Lek Relenza może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 5 lat.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy chorujesz na astmę lub inną chorobę płuc powodującą trudności z oddychaniem (rozedma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli). Należy koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. Będzie on wówczas mógł ściślej nadzorować stan Twojego zdrowia. Poinformuj lekarza, gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną, laktozę lub białko mleka. Lek zawiera laktozę i może zawierać białka mleka.

 

Gdy stosujesz leki wziewne w leczeniu astmy lub zaburzeń oddychania. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach, nawet tych dostępnych bez recepty. 

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Istnieją jedynie ograniczone dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet ciężarnych. Pomimo, że dotychczas nie ma dowodów, że lek Relenza uszkadza płód, lekarz może zalecić, aby nie stosować go w ciąży. Leku nie należy stosować w okresie laktacji (zanamiwir przenika do mleka).

Bardzo rzadko pojawiało się uczucie zaciskania w gardle i klatce piersiowej, uczucie skrócenia oddechu lub nagłe utrudnienie w oddychaniu. U pacjentów z chorobami płuc może być konieczna stała kontrola w czasie stosowania leku Relenza, ze względu na możliwość wystąpienia tych działań niepożądanych. Występowały również: obrzęk twarzy, jamy ustnej i gardła,  wysypka, pokrzywka (swędzące guzki na skórze). W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów podczas stosowania leku Relenza, należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast szukać pomocy medycznej.  Podczas stosowania leku Relenza występowały zmiany w zachowaniu, takie jak uczucie dezorientacji lub brak reakcji na bodźce. U niektórych pacjentów mogą wystąpić omamy (widzenie, słyszenie lub odczuwanie rzeczy, które nie są rzeczywiste) lub drgawki, które mogą prowadzić do utraty świadomości.

 

Lek nie powinien mieć wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

 

W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij