Relenza - Zanamivirum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład zanamiwir
Postać proszek do inhalacji
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

Relenza jest stosowana w leczeniu grypy i zapobieganiu zacharowaniu na grypę podczas epidemii. Lek nie zastępuje szczepień przeciwko grypie.

Dawkowanie:

Relenza jest lekiem w postaci proszku, który należy wdychać do płuc przez usta, używając dołączonego aparatu do inhalacji Diskhaler. Cztery dawki proszku znajdują się  w blistrze krążkowym Rotadisk, umieszczanym w aparacie do inhalacji Diskhaler. Dawkowanie leku zależy od tego, czy lek Relenza jest stosowany w leczeniu czy zapobieganiu grypie.   Lek Relenza może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 5 lat.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo rzadko pojawiało się uczucie zaciskania w gardle i klatce piersiowej, uczucie skrócenia oddechu lub nagłe utrudnienie w oddychaniu. U pacjentów z chorobami płuc może być konieczna stała kontrola w czasie stosowania leku Relenza, ze względu na możliwość wystąpienia tych działań niepożądanych. Występowały również: obrzęk twarzy, jamy ustnej i gardła,  wysypka, pokrzywka (swędzące guzki na skórze). W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów podczas stosowania leku Relenza, należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast szukać pomocy medycznej.  Podczas stosowania leku Relenza występowały zmiany w zachowaniu, takie jak uczucie dezorientacji lub brak reakcji na bodźce. U niektórych pacjentów mogą wystąpić omamy (widzenie, słyszenie lub odczuwanie rzeczy, które nie są rzeczywiste) lub drgawki, które mogą prowadzić do utraty świadomości.   Lek nie powinien mieć wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.   W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na astmę lub inną chorobę płuc powodującą trudności z oddychaniem (rozedma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli). Należy koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. Będzie on wówczas mógł ściślej nadzorować stan Twojego zdrowia. Poinformuj lekarza, gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną, laktozę lub białko mleka. Lek zawiera laktozę i może zawierać białka mleka.   Gdy stosujesz leki wziewne w leczeniu astmy lub zaburzeń oddychania. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach, nawet tych dostępnych bez recepty.    Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Istnieją jedynie ograniczone dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet ciężarnych. Pomimo, że dotychczas nie ma dowodów, że lek Relenza uszkadza płód, lekarz może zalecić, aby nie stosować go w ciąży. Leku nie należy stosować w okresie laktacji (zanamiwir przenika do mleka).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.