Indapamidum Farmacom - Indapamidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład indapamid
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Kardiologia
Działanie moczopędne

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze. Może być stosowany jako lek pojedynczy lub w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości, najlepiej o stałej porze, zwykle rano.   Uwaga! Podczas stosowania leku należy okresowo kontrolować stężenie potasu i sodu we krwi.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Odchylenia w wynikach laboratoryjnych (zmniejszenie stężenia potasu i sodu w krwi, zwiększenie stężenia kwasu moczowego i glukozy we krwi). Zmiany obrazu krwi, zawroty głowy, uczucie nadmiernego zmęczenie, zaburzenia czucia, bóle głowy (występują rzadko i w większości przypadków przemijają po zmniejszeniu dawki), spadek ciśnienia, reakcje nadwrażliwości, nudności, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, bardzo rzadko zapalenie trzustki.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak zawroty głowy (występujące szczególnie na początku leczenia) może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na indapamid, sulfonamidy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, obniżony poziom potasu we krwi.   Gdy przyjmujesz preparaty litu, niesteroidowe leki przeciwzapalne, amfoterycynę B, glikokortykosteroidy, leki przeczyszczające, baklofen, preparaty naparstnicy, leki moczopędne, inne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, metforminę, trójpierściwniowe leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, sole wapnia, cyklosporynę, takrolimus. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. O stosowaniu leku przez kobiety w ciąży decyduje lekarz. Lek przenika do mleka matki. Kobiety przyjmujące inadpamid nie powinny karmić piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.