Ramipril-ratiopharm - Ramiprilum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ramipryl
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze. Leczenie łagodnej lub umiarkowanej niewydolności serca. Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zwału serca, udaru lub śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów z : zaburzonym przepływem krwi przez tętnice zaopatrujące mięsień sercowy lub kończyny lub udarem w wywiadzie, cukrzycą z dodatkowym czynnikiem ryzyka.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.   Uwaga! W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu. Alkohol nasila obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: suchy, drażniący kaszel. Niezbyt często: ból głowy, zmęczenie, depresja, splątanie, lęk, impotencja, zmniejszone libido, zaburzenia słuchu (np. dzwonienie w uszach), zaburzenia równowagi, zapalenie spojówek, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, nieprawidłowo szybka czynność serca (częstoskurcz), nudności, brak apetytu, skórne reakcje alergiczne, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby (zwiększenie stężenia bilirubiny i aktywności enzymów wątrobowych). Rzadko: senność, zaburzenia snu, nerwowość, niepokój, drżenie, zaburzenia węchu i/lub smaku, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nagłe zaczerwienie, zmiany obrazu krwi.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zmęczenie, zwroty głowy, zaburzenia widzenia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ramipryl, inne inhibitory konwertazy angiotensynowej lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby nerek, cukrzycę.   Gdy przyjmujesz inne leki na nadciśnienie, leki moczopędne, leki na serce, heparynę, trimetoprim, lit, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki sympatykomimetyczne, leki przeciwcukrzycowe, cytostatyki, leki immunosupresyjne. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.