Doxorubicin-Ebewe - Doxorubicini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek doksorubicyny
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie cytostatyczne
przeciwnowotworowe

Wskazania:

Rak sutka, rak jajnika, rak błony śluzowej macicy, drobnokomórkowy rak płuca, rak pęcherza moczowego, rak tarczycy, rak żołądka, rak gruczołu krokowego, rak wątroby, guz Wilmsa, nerwiak zarodkowy współczulny, płaskonabłonkowy rak głowy i szyi, nowotwory lite (w tym nowotwory lite tkanek miękkich, mięsaki kościopochodne), rak jądra. Nowotwory utkania krwiotwórczego i chłonnego: hemoblastoma, ostra białaczka szpikowa i limfoblastyczna, chłoniaki złośliwe nieziarnicze, ziarnica złośliwa, szpiczak mnogi. Dopęcherzowo w powierzchownym raku nieinwazyjnym pęcherza moczowego po elektroresekcji przezcewkowej (TUR) i w profilaktyce nawrotów.

Dawkowanie:

Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia czynności szpiku, uszkodzenia mięśnia sercowego, niewydolności krążenia, przemijające wyłysienie (bardzo często). Brak łaknienia, nudności i wymioty, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i przełyku (zwykle po 5-7 dniach) oraz dalszych odcinków przewodu pokarmowego i nerek. Reakcje nadwrażliwości: rumień, świąd, pokrzywka, gorączka, dreszcze. Możliwa indukcja wtórnych nowotworów. Miejscowo: w przypadku wynaczyniania martwica tkanek, zakrzepowe zapalenie żył, rzadko rumień wzdłuż nakłutej żyły. Podczas stosowania leku może wystąpić czerwone zabarwienie moczu ustępujące po 48 godzinach.

Poinformuj lekarza:

Gdy cierpisz na ciężką mielosupresję, ciężkie zaburzenia czynności serca, ciężkie upośledzenie czynności wątroby i nerek, zapalenie pęcherza moczowego oraz guz inwazyjny, naciekający na ścianę pęcherza, dnę moczanową. Gdy przyjmujesz fenobarbital, digoksynę, heparynę i roztwory alkaliczne (zobojętniające). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.