×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rasilez - Aliskirenum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład aliskiren
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania do stosowania

Leczenia nadciśnienia.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Preparat należy zażywać 1 raz na dobę z lekkim posiłkiem, najlepiej codziennie o tej samej porze. Tabletki połykać w całości.

 

Uwaga! Pokarmy o dużej zawartości tłuszczu znacznie zmniejszają wchłanianie preparatu.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na aliskiren lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

 

Gdy przyjmujesz leki moczopędne oszczędzające wydalanie potasu, preparaty potasu, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), preparaty dziurawca, ryfampicynę, glikozydy naparstnicy, leki nasenne, narkotyczne leki przeciwbólowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży. Nie wiadomo, czy aliskiren przenika do mleka kobiecego. Dlatego nie zaleca się jego stosowania u kobiet karmiących piersią.

Skutki uboczne

Spadek ciśnienia, zaburzenia snu, zły nastrój, skórne reakcje alergia (wysypka, swędzenie skóry, rzadko mogę pojawić się pęcherze na skórze); podrażnienie oskrzeli, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, biegunki, zaparcia, obrzęki. Czasami zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby.