Rasilez - Aliskirenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład aliskiren
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Leczenia nadciśnienia.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Preparat należy zażywać 1 raz na dobę z lekkim posiłkiem, najlepiej codziennie o tej samej porze. Tabletki połykać w całości.   Uwaga! Pokarmy o dużej zawartości tłuszczu znacznie zmniejszają wchłanianie preparatu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem

Możliwe skutki uboczne:

Spadek ciśnienia, zaburzenia snu, zły nastrój, skórne reakcje alergia (wysypka, swędzenie skóry, rzadko mogę pojawić się pęcherze na skórze); podrażnienie oskrzeli, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, biegunki, zaparcia, obrzęki. Czasami zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na aliskiren lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy przyjmujesz leki moczopędne oszczędzające wydalanie potasu, preparaty potasu, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), preparaty dziurawca, ryfampicynę, glikozydy naparstnicy, leki nasenne, narkotyczne leki przeciwbólowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży. Nie wiadomo, czy aliskiren przenika do mleka kobiecego. Dlatego nie zaleca się jego stosowania u kobiet karmiących piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.