Encyklopedia leków

Anastrozol-ratiopharm - Anastrozolum

Podstawowe informacje

Skład
anastrozol
Postać
tabletki powlekane
Kategoria
Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności
Onkologia kliniczna
Działanie
przeciwnowotworowe

Leczenie zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie. Leczenie uzupełniające wczesnego inwazyjnego raka piersi u kobiet po menopauzie z receptorem hormonalnym w guzie. Leczenie uzupełniające wczesnego raka piersi z guzami z receptorem hormonalnym u kobiet po menopauzie, które przez 2 do 3 lat, otrzymywały leczenie uzupełniające tamoksyfenem.

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy masz nadwrażliwość na anastrozol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, osteoporozę, rzadką dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy i galaktozy. Gdy jesteś przed menopauzą.

 

Gdy przyjmujesz estrogeny, tamoksyfen. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piesią.

Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (często), senność zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (niezbyt często).

Zaburzenia żołądka i jelit: nudności i biegunka zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (często), wymioty zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (niezbyt często).

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: przerzedzenie włosów i wysypka zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (często), rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona i reakcje alergiczne w tym obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka i anafilaksja (bardzo rzadko).

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: ból stawów i/lub sztywność stawów zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (często). Ponieważ anastrozol zmniejsza stężenie estrogenów we krwi, może spowodować zmniejszenie gęstości mineralnej kości u niektórych pacjentów, zwiększając ryzyko złamań.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: jadłowstręt zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu i hipercholesterolemia zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (niezbyt często).

Zaburzenia naczyniowe: uderzenia gorąca zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (bardzo często).

Zaburzenia ogólne: osłabienie zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, zaburzenia funkcji wątroby.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: suchość pochwy zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (często), krwawienie pochwy zwykle o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu (niezbyt często). Krwawienie z pochwy po zastosowaniu leku występowały głównie w pierwszych tygodniach leczenia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi, u których zmieniono dotychczasową terapię hormonalną na leczenie anastrozolem. Jeśli krwawienie się przedłuża, należy wykonać dodatkowe badania.

W przypadku występowania innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij