×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Retin A - Tretinoinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład tretinoina
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwtrądzikowe

Wskazania do stosowania

Trądzik pospolity.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

 

Krem stosuje się na oczyszczoną i osuszoną skórę, wklepując jego niewielką ilość aż do całkowitego wchłonięcia. Przed pierwszą aplikacją zaleca się wykonanie testu na małym obszarze skóry. Po użyciu kremu należy dokładnie umyć ręce. Unikać kontaktu preparatu ze spojówkami i błonami śluzowymi nosa i ust.

 

Uwaga! Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na światło słoneczne, w tym lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Gdy nie można uniknąć ekspozycji na słońce, zaleca się stosowanie na leczone okolice produktów chroniących przed promieniowaniem słonecznym i noszenie odzieży ochronnej.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, stany zapalne skóry, trądzik różowaty, wyprysk alergiczny.

 

Gdy stosujesz środki keratolityczne (kwas salicylowy, rezorcynę, preparaty siarki).  W przypadku stosowania środków złuszczających należy zaprzestać ich stosowania przed rozpoczęciem leczenia lekiem Retin A. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży.

Skutki uboczne

W ciągu pierwszych 3 tygodni leczenia może wystąpić zaczerwienienie, łuszczenie i pieczenie skóry w miejscu zastosowania. Dotyczy to szczególnie pacjentów o jasnej i wrażliwej skórze. Najczęściej objawy te po kilku dniach ustępują. W przypadku pojawienia się pęcherzy, obrzęków i strupów leczenie należy natychmiast przerwać; ponownie preparat można zastosować po uzyskaniu prawidłowego stanu skóry. Preparat nasila podrażnienie skóry po naświetlaniu promieniami UV i RTG.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.