Retin A - Tretinoinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład tretinoina
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwtrądzikowe

Wskazania:

Trądzik pospolity.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Krem stosuje się na oczyszczoną i osuszoną skórę, wklepując jego niewielką ilość aż do całkowitego wchłonięcia. Przed pierwszą aplikacją zaleca się wykonanie testu na małym obszarze skóry. Po użyciu kremu należy dokładnie umyć ręce. Unikać kontaktu preparatu ze spojówkami i błonami śluzowymi nosa i ust.   Uwaga! Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na światło słoneczne, w tym lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Gdy nie można uniknąć ekspozycji na słońce, zaleca się stosowanie na leczone okolice produktów chroniących przed promieniowaniem słonecznym i noszenie odzieży ochronnej.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

W ciągu pierwszych 3 tygodni leczenia może wystąpić zaczerwienienie, łuszczenie i pieczenie skóry w miejscu zastosowania. Dotyczy to szczególnie pacjentów o jasnej i wrażliwej skórze. Najczęściej objawy te po kilku dniach ustępują. W przypadku pojawienia się pęcherzy, obrzęków i strupów leczenie należy natychmiast przerwać; ponownie preparat można zastosować po uzyskaniu prawidłowego stanu skóry. Preparat nasila podrażnienie skóry po naświetlaniu promieniami UV i RTG.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, stany zapalne skóry, trądzik różowaty, wyprysk alergiczny.   Gdy stosujesz środki keratolityczne (kwas salicylowy, rezorcynę, preparaty siarki).  W przypadku stosowania środków złuszczających należy zaprzestać ich stosowania przed rozpoczęciem leczenia lekiem Retin A. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.