Hyaluron Hexal - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład hialuronian sodu
Postać roztwór do wstrzykiwań dostawowych
Kategoria Wyroby medyczne
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie poprawia właściwości smarujące płynu maziowego

Wskazania:

Bóle i ograniczona ruchomość stawów, spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi i pourazowymi w stawach zawierających błonę maziową, np. w stawie kolanowym.

Dawkowanie:

Dostawowo. Preparat powinien być podawany wyłącznie przez lekarza. Należy ściśle stosować technikę jałowego podawania leku. Preparat należy wstrzykiwać do zajętego stawu raz w tygodniu, podając łącznie 3-5 iniekcji. Jednocześnie można leczyć kilka stawów. Przed wykonaniem iniekcji usunąć ze strzykawki pęcherzyki powietrza.    W zależności od zaawansowania choroby stawu, korzystne działanie cyklu leczenia, obejmującego 3-5 wstrzyknięć dostawowych, utrzymuje się co najmniej 6 miesięcy. W razie potrzeby cykl leczenia można powtórzyć. W razie wystąpienia wysięku w stawie zaleca się jego zmniejszenie (odprowadzenie płynu) przed wykonaniem iniekcji, zastosowanie okładów z lodu a podawanie preparatu można rozpocząć po dwóch lub trzech dniach.   Podobnie jak przy innych inwazyjnych zabiegach na stawach zaleca się, aby w ciągu 48 godzin po wykonaniu wstrzyknięcia pacjent unikał forsownego czy długotrwałego (powyżej 1 godziny), obciążającego wysiłku, jak np. jogging lub gra w tenisa. Podobnie jak przy stosowaniu wszelkich inwazyjnych metod leczenia chorób stawów, pacjent powinien przez okres 48 godzin po wstrzyknięciu dostawowym preparatu zaniechać wykonywania czynności, wymagających dużego wysiłku albo dłużej trwających (tzn. ponad 1 godzinę) form aktywności fizycznej z obciążeniem, takich jak jogging lub gra w tenisa.    

Możliwe skutki uboczne:

Preparat nie zawiera białka kurzego.

Poinformuj lekarza:

Gdy wystąpiła nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.