Terbisil Kid - Terbinafinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład terbinafina
Postać tabletki
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwgrzybicze

Wskazania:

Leczenie grzybicy owłosionej skóry głowy.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.   Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 2 lat. U dzieci w wieku poniżej 2 lat nie jest zalecane stosowanie doustnej postaci terbinafiny, ponieważ nie ma wystarczającego doświadczenia klinicznego z jej stosowaniem w tej grupie wiekowej.   Uwaga! Czas leczenia grzybicy owłosionej skóry głowy wynosi zwykle 4 tygodnie. Całkowite ustąpienie objawów zakażenia może nastąpić dopiero kilka tygodni po wyleczeniu z grzybicy. Aby zapobiec nawrotowi zakażenia, lek należy stosować odpowiednio długo.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej zgłaszane to: zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie, jak uczucie pełności, utrata apetytu, nudności, ból brzucha o niewielkim nasileniu, biegunka. Bardzo rzadko zgłaszano utratę lub zaburzenia smaku. Reakcje skórne takie, jak: wysypka, osutka, obrzęk, rzadko rumień wielopostaciowy. Sporadycznie z reakcjami skórnymi mogą występować bóle stawów i mięśni. Zgłaszano pojedyncze przypadki ciężkich reakcji skórnych (np. zespół Stevensa - Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka). Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne. W przypadku wystąpienia postępującej wysypki skórnej albo reakcji anafilaktycznych należy przerwać leczenie. Zgłaszano rzadkie przypadki ciężkich zaburzeń czynności wątroby, w tym żółtaczkę, zastój żółci i zapalenie wątroby. W przypadku wystąpienia zaburzeń czynności wątroby leczenie terbinafina należy przerwać. W rzadkich przypadkach zgłaszano łagodne reakcje neurologiczne, jak bóle i zawroty głowy, złe samopoczucie, uczucie zmęczenia. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza.

Poinformuj lekarza:

Gdy Twoje dziecko ma nadwrażliwość na składniki preparatu, niewydolność serca, choroby wątroby i/lub nerek. Gdy Twoje dziecko przyjmuje rifampicynę, leki przeciwdepresyjne, leki beta adrenolityczne, kofeinę, doustne leki przeciwzakrzepowe, cyklosporynę, diltiazem, fenytoinę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio podawanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.