Urandil - Chlortalidonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlortalidon
Postać tabletki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Medycyna rodzinna
Działanie moczopędne
obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Obrzęki pochodzenia sercowego, nerkowego i wątrobowego. Nadciśnienie tętnicze.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. W trakcie terapii nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia czynności trzustki, bóle i zawroty głowy, senność, nadwrażliwość na światło, zmiany skórne, zmiany obrazu krwi, zaburzenia erekcji, zwiększenie poziomu wapnia, glukozy i kwasu moczowego oraz spadek poziomu sodu i potasu we kwi.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby nerek, cukrzycę, dnę moczanową. Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi, insulinę, doustne leki przeciwcukrzycowe, glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, antybiotyki aminoglikozydowe, hormony steroidowe, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki uspokajające. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.