Tranxene (roztwór do wstrzykiwań) - Dikalii clorazepas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład klorazepat dipotasowy
Postać proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Psychiatria
Działanie przeciwlękowe
przeciwdrgawkowe
uspokajające

Wskazania:

Lęk, niepokój, pobudzenie psychoruchowe z agresją. Wspomagająco w skurczach tonicznych w tężcu i w padaczce. Objawy zespołu abstynencyjnego w uzależnieniu alkoholowym.

Dawkowanie:

Domięśniowo lub dożylnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. W czasie terapii nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Senność, osłabienie mięśniowe, zaburzenia mowy, zawroty głowy. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na klorazepat lub pozostałe składniki preparatu, choroby układu oddechowego. Gdy przyjmujesz inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (barbiturany, opioidowe leki przeciwbólowe, neuroleptyki). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.