Doxazosin-ratiopharm PR 4 - Doxazosini mesilas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład metanosulfonian doksazosyny
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Kardiologia
Urologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
ułatwia oddawanie moczu

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze pierwotne. Leczenie objawowe łagodnego przerostu gruczołu krokowego (ang. BPH - benign prostatic hyperplasia). Doksazosynę można stosować u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, którzy mają nadciśnienie tętnicze, jak i prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi (zmiany ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów z prawidłowym ciśnieniem nie mają znaczenia klinicznego). U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oba stany leczone są jednocześnie.

Dawkowanie:

Doustnie, w czasie posiłku lub niezależnie od niego. Tabletki należy połykać w całości, popijając wystarczającą ilością płynu. Tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie wolno żuć, dzielić i rozgniatać. Dawkę i częstotliwość stosowania leku określa lekarz.   Przed rozpoczęciem leczenia u osób z objawami rozrostu gruczołu krokowego należy wykluczyć nowotwór gruczołu krokowego.   Lek nie jest zalecany do stosowania u pacjentów poniżej 18 lat.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Możliwe skutki uboczne:

Niedociśnienie tętnicze związane ze zmianą pozycji ciała oraz w rzadkich przypadkach omdlenia mogą wystąpić na początku leczenia, szczególnie po bardzo dużych dawkach, w także wtedy, gdy leczenie jest wznawiane po przerwie. Rzadko obserwowano  znużenie i osłabienie, obrzęki, zaburzenia rytmu serca, bóle i zawroty głowy.   Doxazosin-ratiopharm PR 4 wywiera umiarkowany wpływ na sprawność psychofizyczną, szczególnie na początku leczenia. Podczas stosowania leku należy więc zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.   W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, również należy poinformować o nich lekarza.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek lub inne pochodne chinazoliny (prazosynę, terazosynę) lub jakąkolwiek jego substancję pomocniczą, schorzenia wątroby. Poinformuj lekarza o pozostałych dolegliwościach.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwnadciśnieniowe (doksazosyna nasila ich działanie). Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w ciąży, o ile to nie jest bezwzględnie konieczne. Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.