×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Doxazosin-ratiopharm PR 4 - Doxazosini mesilas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład metanosulfonian doksazosyny
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Urologia
Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
ułatwia oddawanie moczu

Wskazania do stosowania

Nadciśnienie tętnicze pierwotne. Leczenie objawowe łagodnego przerostu gruczołu krokowego (ang. BPH - benign prostatic hyperplasia). Doksazosynę można stosować u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, którzy mają nadciśnienie tętnicze, jak i prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi (zmiany ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów z prawidłowym ciśnieniem nie mają znaczenia klinicznego). U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oba stany leczone są jednocześnie.

Dawkowanie

Doustnie, w czasie posiłku lub niezależnie od niego. Tabletki należy połykać w całości, popijając wystarczającą ilością płynu. Tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie wolno żuć, dzielić i rozgniatać. Dawkę i częstotliwość stosowania leku określa lekarz.

 

Przed rozpoczęciem leczenia u osób z objawami rozrostu gruczołu krokowego należy wykluczyć nowotwór gruczołu krokowego.

 

Lek nie jest zalecany do stosowania u pacjentów poniżej 18 lat.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na lek lub inne pochodne chinazoliny (prazosynę, terazosynę) lub jakąkolwiek jego substancję pomocniczą, schorzenia wątroby. Poinformuj lekarza o pozostałych dolegliwościach.

 

Gdy przyjmujesz inne leki przeciwnadciśnieniowe (doksazosyna nasila ich działanie). Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w ciąży, o ile to nie jest bezwzględnie konieczne. Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Skutki uboczne

Niedociśnienie tętnicze związane ze zmianą pozycji ciała oraz w rzadkich przypadkach omdlenia mogą wystąpić na początku leczenia, szczególnie po bardzo dużych dawkach, w także wtedy, gdy leczenie jest wznawiane po przerwie. Rzadko obserwowano  znużenie i osłabienie, obrzęki, zaburzenia rytmu serca, bóle i zawroty głowy.

 

Doxazosin-ratiopharm PR 4 wywiera umiarkowany wpływ na sprawność psychofizyczną, szczególnie na początku leczenia. Podczas stosowania leku należy więc zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

 

W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, również należy poinformować o nich lekarza.