Salbutamol (aerozol wziewny) - Salbutamolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład salbutamol
Postać aerozol wziewny
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Choroby płuc
Działanie rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli

Wskazania:

Stany skurczowe oskrzeli, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dawkowanie:

Wziewnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Drżenie mięśni szkieletowych, ból głowy, przyspieszenie akcji serca, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, paradoksalny skurcz oskrzeli.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salbutamol lub pozostałe składniki preparatu, nadczynność tarczycy. Gdy przyjmujesz nieselektywne beta-adrenolityki, metyloksantyny, glikokortykosteroidy, leki moczopędne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersi. W ciąży stosować jedynie w przypadkach gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stsowania w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.