Rivotril (roztwór do wstrzykiwań) - Clonazepamum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład klonazepam
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwdrgawkowe
uspokajające

Wskazania:

Stan padaczkowy. Ostre napady lęku.

Dawkowanie:

Dożylnie lub domięśniowe. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Zmęczenie, osłabienie mięśni, zawroty głowy, senność, zaburzenia koncentracji, niepokój, dezorientacja, depresja, pokrzywka, świąd, przemijające wypadanie włosów, zmiana zabarwienia skóry, nudności, ból głowy, impotencja, nietrzymanie moczu. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu, choroby układu oddechowego, zespół bezdechu sennego, miastenię, choroby wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwpadaczkowe, hydantoinę, fenobarbital, cymetydynę, rifampicynę, leki uspokajające, nasenne, przeciwdepresyjne. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.