Monocard - Isosorbidi mononitras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład monoazotan izosorbidu
Postać kapsułki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie rozszerza naczynia wieńcowe

Wskazania:

Zapobieganie bólom dławicowym u pacjentów z chorobą wieńcową serca. Leczenie wspomagające zastoinowej niewydolności serca u pacjentów, u których podawanie glikozydów i leków moczopędnych nie spowodowało wystarczającej poprawy. Nie należy stosować preparatu do doraźnego przerywania bólu dławicowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie należy stosować preparatu do doraźnego przerywania bólu dławicowego. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Bóle i zawroty głowy, nudności, obniżenie ciśnienia tętniczego, omdlenia, zaczerwienienie skóry twarzy, przyspieszenie akcji serca, osłabienie, niepokój, poty, skórne reakcje alergiczne. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, a zatem zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek lub na azotany, cierpisz na jaskrę, hipowolemię, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe i śródgałkowe, urazy czaszki, krwotoki mózgowe, kardiomiopatię przerostową zaporową, zawał mięśnia sercowego z niskim ciśnieniem napełniania lewej komory, niedociśnienie tętnicze (< 90 mmHg), przebyłeś wstrząs kardiogenny. Gdy przyjmujesz leki obniżające ciśnienie krwi, leki antyarytmiczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, sildenafil. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Nie należy stosować w I trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią, w pozostałym okresie ciąży stosować bardzo ostrożnie i tylko w uzasadnionych przypadkach.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.