Monocard - Isosorbidi mononitras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład monoazotan izosorbidu
Postać kapsułki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie rozszerza naczynia wieńcowe

Wskazania:

Zapobieganie bólom dławicowym u pacjentów z chorobą wieńcową serca. Leczenie wspomagające zastoinowej niewydolności serca u pacjentów, u których podawanie glikozydów i leków moczopędnych nie spowodowało wystarczającej poprawy. Nie należy stosować preparatu do doraźnego przerywania bólu dławicowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie należy stosować preparatu do doraźnego przerywania bólu dławicowego. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Bóle i zawroty głowy, nudności, obniżenie ciśnienia tętniczego, omdlenia, zaczerwienienie skóry twarzy, przyspieszenie akcji serca, osłabienie, niepokój, poty, skórne reakcje alergiczne. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, a zatem zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek lub na azotany, cierpisz na jaskrę, hipowolemię, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe i śródgałkowe, urazy czaszki, krwotoki mózgowe, kardiomiopatię przerostową zaporową, zawał mięśnia sercowego z niskim ciśnieniem napełniania lewej komory, niedociśnienie tętnicze (< 90 mmHg), przebyłeś wstrząs kardiogenny. Gdy przyjmujesz leki obniżające ciśnienie krwi, leki antyarytmiczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, sildenafil. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Nie należy stosować w I trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią, w pozostałym okresie ciąży stosować bardzo ostrożnie i tylko w uzasadnionych przypadkach.