Macugen - Pegaptanib sodium - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład pegaptanib sodu
Postać iniekcje
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie przeciwdziała wysiękowemu zwyrodnieniu plamki żółtej

Wskazania:

Preparat jest wskazany w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej oka związanego z wiekiem (AMD).

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Preparat stosuje się wyłącznie w postaci wstrzyknięć do ciała szklistego, które powinny być wykonywane przez okulistów mających doświadczenie w wykonywaniu wstrzyknięć do ciała szklistego. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo częste: zapalenie komory przedniej oka, ból oka, podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, punkcikowate zapalenie rogówki, strąty i zmętnienie ciałka szklistego. Częste: dolegliwości odczuwane w gałce ocznej, zaćma, wylew dospojówkowy, przekrwienie spojówek, obrzęk spojówek, zapalenie spojówek, zanik rogówki, ubytek nabłonka rogówki, zaburzenia nabłonka rogówkowego, obrzęk rogówki, suchość oka, wewnętrzne zapalenie oka, wyciek z oka, zapalenie oka, podrażnienie oka, świąd oka, zaczerwienie oka, obrzęk oka, obrzęk powieki, zwiększone łzawienie, degeneracja plamki, rozszerzenie źrenic, uczucie dyskomfortu w oku, nadciśnienie oczne, krwiak okołogałkowy, światłowstręt, błyski w oczach, krwotok siatkówkowy, zamglone widzenie, zaburzenie ostrości widzenia, zaburzenia wzroku, odklejenie ciałka szklistego, zaburzenia ciała szklistego; ból głowy; katar. Po podaniu do ciała szklistego u pacjentów może dochodzić do przemijającego pogorszenia ostrości widzenia. Należy wtedy powstrzymać się od prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn do czasu ustąpienia tego objawu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na pegaptanib lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, podejrzenie lub czynne zakażenie gałki ocznej lub jej okolicy. Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.