Gamma anty HBs - Hepatitis B immunoglobulin - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ludzkie przeciwciała anty-HBs
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Immunologia kliniczna
Działanie immunomodulujące

Wskazania:

Bierna profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu B: noworodki, których matki przebyły w ciąży wirusowe zapalenie wątroby typu B lub są nosicielkami antygenu HBs, dorośli i dzieci nieszczepione przeciwko wzw B, a szczególnie narażone na szpitalne zakażenie HBV, personel medyczny nieszczepiony przeciwko wzw B, po ekspozycji (ukłucie igłą, skaleczenie, zanieczyszczenie rany lub przez błony śluzowe), partnerzy seksualni osób chorych na ostre WZW B.

Dawkowanie:

Domięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zaczerwienienie skóry, obrzęk, stwardnienie, zasiniaczenie, swędzenie, wysypka, bolesność w miejscu wstrzyknięcia, krótkotrwałe podniesienie temperatury ciała, ból głowy, stawów, nudności, reakcje alergiczne, obniżenie ciśnienia krwi.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, ludzką immunoglobulinę. Gdy w ciągu ostatnich 3 miesięcy została wykonana szczepionka przeciw odrze, różyczce, śwince, ospie. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.