×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fosamax - Acidum alendronicum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład kwas alendronowy
Postać tabletki
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie przeciwdziała osteoporozie

Wskazania do stosowania

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej w celu zmniejszenia ryzyka złamań (złamania kości udowej i kręgosłupa - złamania kompresyjne kręgów). Leczenie osteoporozy w celu zapobiegania złamaniom u mężczyzn. Leczenie i zapobieganie osteoporozie wywołanej stosowaniem glikokortykosteroidów u kobiet w okresie pomenopauzalnym, nie stosujących hormonalnej terapii zastępczej.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie stosować u dzieci.

Preparat przyjmuje się rano, bezpośrednio po wstaniu i popija pełną szklanką przegotowanej wody, na co najmniej 30 min przed śniadaniem. Po połknięciu leku nie należy się kłaść do czasu pierwszego posiłku.

W trakcie leczenia konieczna jest suplementacja wapnia (Należy jednak zachować przynajmniej 30-minutowy odstęp pomiędzy przyjęciem preparatów zawierających wapń a zażyciem leku).

W trakcie leczenia nie spożywać kawy i soku pomarańczowego.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na alendronian lub pozostałe składniki preparatu.

Gdy cierpisz na choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, niemożność utrzymanie pozycji stojącej lub siedzącej przez minimum 30 minut, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie dwunastnicy lub chorobę wrzodową, schorzenia nerek.

Gdy przyjmujesz leki zobojętniające sok żołądkowy.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bóle brzucha, nudności, wymioty, podrażnienie błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, zapalenie, owrzodzenia i nadżerki przełyku, rzadko owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Reakcje nadwrażliwości (m.in pokrzywka), wysypka skórna.